3.02.2020

Kepek sorunu erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da ortaya çıkan bir durumdur. Kadınlarda kepek problemi özellikle renkli kıyafetler giyildiğinde daha iyi anlaşılan bir durumdur. Kepek saç tellerinin ve derisinin zayıf olduğu anlarda ortaya çıkar. Yağlı saçlarda da kepek sorunu ortaya çıkabilir. Ancak doğru şekilde mücadele ettiğinizde kepek sorunu kısa süre içinde ortadan kalkacaktır.

Kadınlarda Kepek Problemi

Kadınlarda Kepek Problemi Neden Görülür?

Kadınların kepeklerle olan sorunları genelde mevsim değişikliği ve şampuan değişikliklerinde ortaya çıkar. Bununla birlikte saçlarınızı duş anında güzel durulayamadığınızda ya da kirli saçla vakit geçirdiğinizde de saçlarınızda kepek oluşumu çok normaldir. Kuru saç derisi de bu sorunu ortaya çıkarabilecek bir durumdur.

Kepekli Saçlarda Şampuan Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Kepekli saçlarda doğru şampuanın kullanımı çok önemlidir. Bu süreçte bir uzmana başvurduğunuzda sizlere önerdiği tedavi sürecinde kullandığınız şampuan kepeğe karşı etkili olmalıdır.  Kadınlarda kepek problemi sırasında Pirdolin şampuan kullanımı önerilmektedir. Bu şampuan tüm saç tipleri için kullanılabilir. Bileşenleri arasında bulunan zink piritiyon, propilen glikol, bitkisel proteinler, E vitamini ve Pantenol kullanım durumun saç derinizi korumaktadır.

Saç tellerinizi güçlendirici etkisi sayesinde yağlanmayı da kontrol altına alır. Ayrıca cildinizin doğal yapısını da koruyarak kaşıntıların önüne geçer. Pirdonlin şampuan boyalı saçlar için de kullanılabilecek bir üründür.

Kepekli Sorununda Şampuan Düzenli Kullanılır mı?

Evet düzenli kullanılmalıdır. Çünkü bu tür şampuanların giderme etkisinin yanı sıra önleme etkisi de vardır. Saçlı deriniz normal ya da kuru ise, Pirdolin şampuan ile Ceradolin şampuan dönüşümlü şekilde kullanılmalıdır. Yok yağlı ise, Kadolin ve Sedolin şampuanlar şişe bazında dönüşümlü kullanılmalıdır. Önerilen bu kullanım şeklinde uzun bir süre boyunca saçlarda yağlanma olmaz. Ayrıca kepek oluşumu ve buna bağlı olarak ortaya çıkacak pullanma ve kabuklanmanın da önüne geçebilirsiniz.

Kepekli Saçlar İçin Kadınlara Öneriler

Kadınların kepek sorunlarında en büyük yanlışlarından biri saçların çok sıcak suyla yıkanmasıdır. Saçınızı günaşırı ılık suyla yıkayın. Ayrıca sert bir şekilde havluyla ovalamaktan kaçının. Kadınlarda kepek problemi varsa saçın boyanması, düzleştirme ya da perma gibi işlemler saç derinizi yıpratacaktır.  Ayrıca kepek durumunda daha sağlıklı beslenmeli ve stresten hemen uzaklaşacak aktiviteler yapmalısınız.