5.12.2019

Bu yazımızda Seboreik dermatitin nedenleri ile birlikte seboreik dermatit ile ilgili dikkat etmeniz gereken belirtilerden ve seboreik dermatitten kurtulmak için tedavi yöntemleri hakkında bilgiler edineceksiniz.

Seboreik Dermatit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Seboreik Dermatit Nedir?

Seboreik Dermatit, saç derisinde veya deri yüzeyinde sarımsı renkte pullara neden olan yaygın, kronik bir cilt hastalığıdır. Seboreik Dermatit, özel olarak formüle edilmiş saç ve cilt ürünlerinin doğru ve sık kullanımı ile kontrol edebilen bir rahatsızlıktır.

Seboreik Dermatit (Seboreik Egzama olarak da bilinir), çoğu durumda kepeğe neden olan belirtilerin daha şiddetli olduğu tıbbi bir durumdur. Seboreik dermatit, bebeklerin de saçlı deri yüzeyinde görülebilir.

Dünyadaki yetişkinlerin neredeyse % 50’si, saç derisi üzerinde, sarımsı skalalar ve iltihaplı saç derisinden şikayetçi olurlar.

Seboreik Dermatit genellikle kızarık cilt ile birlikte olur. Ayrıca, kulak içindeki yağlı cilt lekeleri gibi cildin birçok farklı bölgesinde de ortaya çıkabilir. Yaygın olarak etkilenen diğer bölgeler ise kaş ve göz kapakları, burun ve göğüs ortasında görülür. Seboreik Dermatit bulaşıcı bir rahatsızlık değildir ve hijyen eksikliğinden bile tetiklenebilir.

Bebeklerde Seboreik Dermatit geçici bir cilt hastalığıdır ve çocuk büyüdükçe, genellikle 3 yaşına kadar bu rahatsızlığın ortadan kaybolması beklenmektedir. Bebeklerde seboreik dermatit semptomların görüldüğü bölgeler saç derisi, göz bölgesi, kulak çevresi ve burun bölgesidir.

Seboreik Dermatit Belirtileri nelerdir?

Seboreik Dermatit’te sık sık görülen semptomlar:

  • Beyaz veya sarı renkte pullanma ve yağlı, yapışkan kepek
  • Deri lezyonları
  • Derinin geniş alanını kaplayan plaklar
  • Yağlı cilt
  • Kaşıntılı cilt – ve hatta kanayan deriler
  • Kızarıklık
  • Saç döküntüleri

Seboreik Dermatite Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Seboreik Dermatit, saç derisinin hücre yenilenme sürecinde görünür. Bu durum birçok nedene bağlıdır. Genellikle seboreik dermatitin, çok yağlı cilt bölgelerinde gelişen, cilt ve saç derisinde kaşıntıya neden olan mikro-iltihaplanmaya neden olan malassezia adlı bir mayadaki tahrişe bağlı olduğu bilinmektedir.

Fiziksel veya duygusal stres, hormonal değişiklikler, diyet veya alkol alımı, yorgunluk, kötü hava koşulları, yanlış şampuan kullanımı, zayıf cilt temizliği ve obezite gibi diğer faktörler seboreik dermatit riskini artırabilir. Uzmanlar, parkinson hastalığı, kafa travması ve inme gibi nörolojik durumların da Seboreik Dermatit ile ilişkili olabileceğini söylemiş ve (HIV) virüsün de Seboreik Dermatit vakalarının artmasıyla ilişkilendirmişlerdir.

Seboreik Dermatit nasıl tedavi edilir?

Seboreik Dermatit şiddetini azaltmanın en iyi yolu, saç derisine ve cilt bakımına dikkat etmek ve seboreik dermatite neden olan provokatif faktörleri önlemek ve kontrol etmektir.

Seboreik Dermatit için özel olarak formüle edilmiş şampuanlar, saç derisi tedavisi için pullanmanın giderilmesine yardımcı olur.

Birçok şampuan Seboreik Dermatit için özel olarak tasarlanmıştır. Bunlar, aşağıdaki aktif maddelerin herhangi birini içerebilir; Salisilik asit gibi antienflamatuar ajanlar, çinko (Zink piritiyon) veya selenyum sülfit gibi mineraller veya ketokonazol gibi antifungaller olabilir.

Pirdolin Şampuan, içeriğinde zink pirition ve salisik asit bulundurur ve bu nedenle kabuk, pullanma ve kepek için özel olarak tasarlanmıştır ve Seboreik Dermatit üzerinde etkili olduğu için dermatologlar tarafından tavsiye edilmektedir.