17.09.2019
kil-donmesi

Çoğunlukla erkekleri etkileyen ve genç erişkinlerde sık görülen kıl dönmesi, ilk olarak 1880’de Richard Manning Hodges  tarafından Latince kökenli olan “pilonidal sinüs” olarak  tanımlandı. Vücutta kuyruk sokumu, sırt, ense, genital bölge, yüz, saç derisi, koltuk altı, göbek deliği gibi bölgelerden dökülen tüy ve kılların gözenek ya da boşluklardan derinin içine gömülmesi ve burada birikerek kistik bir yapı oluşturması sonucu oluşur. Vücuttan kopan kılların, tekrar deri altına girerek kist oluşturması ve bazı durumlarda bu kistin iltihaplanması kıl dönmesinin nedeni olarak gösterilmektedir.  

Kıl dönmesinde görülen belirtiler akıntı, hoş olmayan koku, makatta kaşıntı, kızarıklık, şişlik ve ağrıdır. Kıllar arasında mikroplar oluşabilir ve enfeksiyona neden olabilir.  

Sinüs ağzından çıkan akıntılar mikroplar ile birleşerek kötü kokulu ve iltihaplı bir apsenin oluşmasına neden olur. Apseye erken müdahale edilmemesi, ağrı ve ateşe neden olabilir. Akut kıl dönmesinin tedavisi apseyi boşaltarak yapılır. Lokal anestezi altında yapılabilen işlemde apseyi boşaltmak için genelde en fazla şişlik olan noktadan kesi yapılması gerekir. 

Gün içerisinde fazla oturmak, obezite, derinin sık tahrişi, yetersiz kişisel hijyen, aşırı terleme, aşırı tüylü vücut, jiletle kıl temizliği kıl dönmesi riskini arttırır. Oturma gibi sürtünmeye neden olan aktiviteler, bölgede gelişen tüylerin derinin altına girmesine neden olabilir. 

Kıl dönmesi, ağrı ve şişmeye neden olabilir. Alternatif olarak enfekte olabilir ve apse haline dönüşebilir. Bu, enfekte olmuş doku tarafından üretilen sarımsı bir sıvı olan irin içeren şişmiş bir alandır. Apseler genellikle aşırı derecede acı vericidir.

Bir pilonidal apse tek başına patlayabilir veya bir antibiyotik seyri ile hafifletilebilir. Bölgenin epilasyonu, kılların temizlenmesi ve sık banyo gibi öneriler, gözlem süresi boyunca hastalığın ilerlemesini riskini azaltmak için uygulanabilir. Tedavinin uzunluğu kişiden kişiye değişebilir. Enfeksiyonun tekrarlamaya devam ettiği kronik enfeksiyon, ameliyat gerektirecektir. Hastalığın ciddiyetine ve tedavi tipine bağlı olarak, kıl dönmesi genellikle 4 ila 10 hafta içinde düzelir.

Kıl dönmesi için Pirdolin su bazlı nemlendiricili kepek losyonu veya Pirdolin su bazlı nemlendiricili kepek kremi güvenle kullanabilirsiniz.